<<< toate proiectele

TITLUL PROIECTULUI

Ecosistem digital interconectat și integrat în cadrul ITI Tulcea – UAT Comuna Greci

U.A.T. Comuna Greci, în calitate de Beneficiar, implementează proiectul „Ecosistem digital interconectat și integrat în cadrul ITI Tulcea - UAT Comuna Greci”, cod SMIS 154744, finanțat prin Programul Operaţional Capacitate Administrativă.
Valoarea totală a proiectului este de 1.475.420 lei.
Valoarea eligibilă nerambursabilă este de 1.445.911,60 lei (98%), din care valoarea eligibilă nerambursabilă din FSE de 1.254.107 lei (85%) și valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național de 191.804,60 lei (13%).
Cofinanțarea eligibilă a beneficiarului este de 29.508,40 lei (2%).
Obiectivul general al proiectului este:
Consolidarea capacității instituționale și eficientizarea activității la nivelul UAT Comuna Greci în ceea ce privește exercitarea atribuțiilor prevăzute de OUG 57/2019 privind Codul Administrativ, prin implementarea de măsuri de digitalizare menite să ajute la standardizarea modului de lucru și a activităților specifice, la creșterea gradului de interoperabilitate a sistemelor informatice și interconectarea cu ceilalți actori care operează sisteme informatice compatibile, atât din perspectiva back-office, cât și din perspectiva front office.
Obiectivele specifice ale proiectului sunt:
1. Optimizarea procedurilor administrative interne în raport cu beneficiarii serviciilor publice, în scopul reducerii birocrației, prin implementarea unui ecosistem digital integrat.
2. Îmbunătățirea competențelor digitale ale grupului țintă.
Rezultatele proiectului sunt:
Rezultat program R3: Proceduri simplificate pentru reducerea birocrației pentru cetățeni la nivel local corelate cu Planul integrat de simplificare a procedurilor administrative pentru cetățeni.
Rezultat proiect: 1 Ecosistem digital interconectat și integrat în cadrul ITI Tulcea.
Durata de implementare a proiectului este de 16 luni, respectiv aprilie 2022- iulie 2023.
Informaţii suplimentare despre proiect se pot obţine la:
Manager proiect: dl. Carapancea Bruno - Mircea, tel. 0240.708.947, email: primariacomuneigreci@yahoo.com

>>> Comunicat de presă - finalizare proiect

“Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României”